От 19 век град Габрово се обособява като център на занаятите, текстилната и металообработващата промишленост. В момента тук работят най-крупните производители на телфери, режещи инструменти и пластмасови изделия в страната и големи фирми за текстилни, уредостроителни, електротехнически, мебелни и др. изделия.
В град Габрово и един регион от 70-80 километра около него се намират структуроопределящите за страната предприятия за машиностроенето и неговите подотрасли в Казанлък, Стара Загора, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Дряново, Трявна, Тетевен, както и единственият завод за автомобили в България.
Факултет "Машиностроене и уредостроене" е създаден с Постановление на Министерски съвет №27/22.07.1983 и до края на 2014 г. в него са получили инженерно образование над 9000 машинни инженери.
Академичният състав се състои от висококвалифицирани преподаватели, обединени в 5 катедри:
- Машиностроене и уредостроене;
- Енергийна техника;
- Индустриален дизайн и текстилна техника;
- Машиностроителна техника и технологии;
- Техническа механика.
Факултетът извършва обучение в три акредитирани професионални направления, за образователно – квалификационни степени „бакалавър" и „магистър":
Направление "Машинно инженерство"
- Мехатроника (с възможност за двойна диплома с ВУ-Шмалкалден, Германия)
- Компютърни технологии в машиностроенето
- Отоплителна, вентилационна, климатична и газова техника
- Дизайн, техника и технологии в текстила.
Направление "Общо инженерство"
- Компютърен дизайн в индустрията
- Техника и технологии за опазване на околната среда
Направление "Материали и материалознание"
- Технология на материалите и материалознание
Факултетът е акредитиран от Националната агенция за оценка и акредитация през 2013 г. за обучение в образователната и научна степен "доктор" по научните специалности:
- Материалознание и технология на машиностроителните материали;
- Машини и съоръжения за леката промишленост;
- Машинознание и машинни елементи;
- Металорежещи машини и системи;
- Метрология и метрологично осигуряване;
- Приложна механика;
- Промишлена топлотехника;
- Рязане на материалите и режещи инструменти;
- Строителна механика, съпротивление на материалите;
- Теория на машините, механизмите и автоматичните линии;
- Технология на машиностроенето;
- Технология на текстилните материали;
- Точно уредостроене;
- Хидравлични и пневматични задвижващи системи.
Факултетът разполага с модерна материална база, включваща машини с цифрово програмно управление, роботи, компютърна и измервателна техника.
Всички студенти получават фундаментална подготовка в областта на машинното и общото инженерство, специализирани компютърни умения за моделиране и симулиране на процеси в различни среди, иновативни дизайнерски познания по съвременни CAD-CAM-CAE системи от среден и висок клас, креативни мениджърскии лидерски умения в управлението на големи производствени процеси и цикли.
Учебните планове и програми са разработени съгласно Европейските норми, съгласувани са с водещи фирми в страната и са с много добра кохезия към Университетите от ЕС, което позволява интензивен външен обмен на студенти, докторанти и преподаватели. По време на обучението се извършва международен обмен на студенти за обучение през един или два семестъра по европейската програма Еразъм, както и възможност за получаване на двойна диплома за студентите от специалност „Мехатроника" с Висше училище – Шмалкалден, Германия.